Chwała Bohaterom – to tytuł koncertu zaplanowanego w Świdniku 1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie wspiera Województwo Lubelskie w ramach promocyjnego programu „Warto być Polakiem”.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, w celu przypominania i propagowania wiedzy o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego, zrzeszonych m.in. w Armii Krajowej, Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość czy Narodowych Siłach Zbrojnych, walczących w latach 1944 -1963 z reżimem komunistycznym. W koncercie „Chwała Bohaterom” wystąpi zespół Forteca, znany z mocnego rockowo-metalowego brzmienia i zaangażowanego historyczno-patriotycznego repertuaru. Zespół zadebiutował w 2006 roku, zaczynając od przypomnienia bohaterskich obrońców spod Wizny, później były duże projekty i płyty poświęcone rotmistrzowi Pileckiemu oraz Powstańcom Warszawskim. Te i inne działania zespołu, nastawione na przypominanie bohaterów czasów wojny i powojennych, w tym Żołnierzy Wyklętych, wynikają z jego credo: Nie pozwólmy zapomnieć; Nie pozwólmy Przekłamać; Nie pozwólmy Powtórzyć.
W koncercie „Chwała Bohaterom” 1 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku wystąpią też inni, niemniej popularni muzycy mocno zaangażowani w różne projekty przywracające pamięć o Niezłomnych i Wyklętych. Na scenie w patriotycznym repertuarze zaprezentują się: Norbert „Smoła” Smoliński – założyciel formacji Contra Mundum, wierny rockowi i heavy metalowi oraz Tadeusz „Tadek” Polkowski – raper uprawiający świadomy, patriotyczny hip-hop.
Od godz. 17.35 transmisję wydarzenia będzie można oglądać w TVP3 Lublin. Muzyczne spotkanie zostanie również udostępnione na kanale YouTube Świdnik Wysokich Lotów, na portalu Facebook @LubelskiePl i @IPN.Lublin.
Muzykom na świdnickiej scenie towarzyszyć będzie grupa rekonstrukcyjna GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, która upamiętnia historię polskiego podziemia.
W holu kina Lot stanie wystawa pt. „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928 – 1946”, przygotowana przez lubelski IPN, przypominająca zamordowaną przez komunistycznych oprawców niezłomną sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Oficjalnym partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”. Pozostali organizatorzy to: oddział lubelski IPN, Urząd Miasta Świdnik, MOK Świdnik, Strefa Historii. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Elżbieta Kruk – Poseł Parlamentu Europejskiego, Artur Soboń – Poseł na Sejm RP, Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Waldemar Jakson – Burmistrz Miasta Świdnik. Mecenasami koncertu są: PGE S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., PEC Sp. z o.o., P.K Pegimek Sp. z o.o.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis