Już za niewiele ponad 3 tygodnie w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Wybierać będziemy swoich przedstawicieli w Sejmie i w Senacie. W naszym okręgu o mandat senatora starają się cztery osoby. Zdecydowanym faworytem jest Stanisław Gogacz z Prawa i Sprawiedliwości.
Stanisław Gogacz to polski polityk, samorządowiec, senator IV, VII i VIII kadencji. W 1985 ukończył studia na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1992-1993 był doradcą ds. społecznych w biurze poselskim Wojciecha Włodarczyka. W latach 1995 – 1997 zatrudniony w firmie telekomunikacyjnej. Od 1997 do 2001 zasiadał w Senacie IV kadencji z ramienia Ruchu Odbudowy Polski z Województwa Lubelskiego.
W 2002 został wybrany radnym Sejmiku Lubelskiego z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Dwukrotnie w tej kadencji (od grudnia 2002 do stycznia 2003 i od maja 2005 do grudnia 2006) był wicemarszałkiem województwa. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Prawa i Sprawiedliwości po raz drugi uzyskał mandat senatorski, kandydując w okręgu lubelskim i otrzymując 148 299 głosów. Od 22 stycznia 2011 roku Przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski.
W trakcie IV kadencji Senatu RP sprawował funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Ustawodawczej i był członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W VII kadencji był członkiem Komisji Zdrowia, Komisji Ustawodawczej i Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Kolejnym kandydatem z Ziemi Łukowskiej jest Arkadiusz Kasznia, który reprezentuje lewicę. Polityk związany niegdyś z Aleksandrem Kwaśniewskim dziś kojarzony jest m. in. z agresywnym stylem bycia w mediach społecznościowych:
Arkadiusz Kasznia to polski polityk, politolog, poseł na Sejm IV kadencji.
Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, także absolwent Studium Bezpieczeństwa Narodowego na UW. W latach 1996–2000 był urzędnikiem Kancelarii Prezydenta RP, m.in. dyrektorem zespołu gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w latach 1998–2000. W latach 1998–2001 sprawował mandat radnego rady miasta Łuków, a następnie posła IV kadencji wybranego w okręgu lubelskim z listy SLD-UP.
W 1999 wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Objął funkcje członka krajowego komitetu wykonawczego i przewodniczącego struktur miejskich SLD. Był również dyrektorem w biurze rady krajowej tej partii. W 2004 przeszedł z SLD do Socjaldemokracji Polskiej, zostając rzecznikiem prasowym tej partii. Był sekretarzem klubu parlamentarnego tej partii, szefem sztabów wyborczych SDPL i Marka Borowskiego w podwójnych wyborach w 2005.
W 2005 bez powodzenia ubiegał się o ponowny mandat poselski, rok później bezskutecznie kandydował do rady powiatu łukowskiego. W 2007 został mianowany zastępcą dyrektora ds. reklamy, promocji i rozwoju Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji. W czerwcu 2009 został wiceprzewodniczącym SDPL.
Jako członek SDPL bez powodzenia kandydował do Senatu w wyborach parlamentarnych w 2011 z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz w wyborach samorządowych w 2014 na burmistrza Łukowa i do rady powiatu łukowskiego z ramienia komitetu Radny z Naszej Ulicy (poniżej 200 głosów).
Pozostali dwaj kandydaci, którzy na ten moment nie są mocniej aktywni w trakcie łukowskiej kampanii wyborczej to Wojciech Mateńka z Łukowa (KW Normalny Kraj), a także Marcin Walasek z Ryk (KW Jedność Narodu).
Komu zaufają wyborcy? Przekonamy się już wkrótce.
źródło: Wikipedia, Facebook.
Kasznia od dawna sieje hejt na FB!